Imza
Binali Yıldırım

Kolay İstanbul

kolay istanbul 1

İstanbul’un trafiğini rahatlatmak için Marmaray ve Avrasya’nın ardından bir tane daha Boğaz geçiş tüneli yapılacak. 3 katlı tünel Çamlık Kavşağı’ndan başlayarak Avrupa Yakası’nda yer alan Hasdal Kavşağı’na bağlanacak. Toplam uzunluğu 16 kilometre ve 2x2 karayolu sistemi ve Söğütlüçeşme-İncirli arasında 30.2 km ve 15 istasyonda oluşan çift hat metro sistemiyle Boğaz geçişi yapılacak. Boğaz altındaki tünel kesimi yaklaşık 16.8 metre çapında olan, altta çift hat metro ve üst iki kesimde 2x2 karayolu ortada olacak şekilde 3 katlı olarak tasarlanan tünel, günde 2 milyon İstanbullunun Boğaz geçişine hizmet edecek.

244 bin araçlık otopark

kolay istanbul 3
kolay istanbul 2

İstanbul trafiğine kayıtlı araç sayısı 3 milyon 571 bin. Mevcut otopark kapasitesi bu sayının % 20’sini oluşturuyor. İstanbul bütününde otopark sorununu sokak ve mahalle ölçeğinde çözeceğiz. 39 ilçede 834 noktada 243 bin 823 araçlık otopark yapacağız.
Engelliler ve bisikletliler için güvenli yol:
Yolları trafiğe kapatmadan araçsız mahalleler oluşturmayı planlıyoruz. İstanbul’da 763 bin 60 araç yol kenarına park ediyor. Bu şekilde engelli, çocuk ve yaşlı vatandaşlarımızın hareket alanı kısıtlanıyor. Sokakları ve yol kenarı otopark alanlarını engelli, yaşlı ve çocuklu aileler için güvenli; yayalar için konforlu; bisiklet kullanıcıları için emniyetli olacak şekilde yeniden tasarlayacağız. Bunun için ikili otopark projesini gerçekleştireceğiz ve İstanbul’u hayal ettiği mahallelerine kavuşturacağız. İstanbul’un ilçe ilçe otopark ihtiyacını tespit ettik. İlk aşamada çeşitli sokaklara tek bir parselde dikey teknolojik otoparklar üreteceğiz. İkinci aşamada mahalleleri birbirine bağlayan yeraltı otopark tünelleri yapacağız. Bu tünelleri, otopark olarak kullanılırken diğer yandan ana arterler arası yavaş hızda geçit olarak da işlevlendireceğiz. ‘Park et devam et’ noktalarındaki otoparklar, toplu taşımada rahatlığı artırarak trafikten araç çekilmesine ve yoğunluğun azalmasına katkı sağlayacak.

kolay istanbul 4

Toplu taşımanın herhangi bir yerinde İstanbul Kart’la yapılacak deniz yolcuğu ücretsiz olacak. Bu vesileyle günlük deniz ulaşımını ilk etapta 750 bin, beş sene içerisindeyse 1 milyon yolcuya çıkartacağız. Böylece trafikten günlük82 bin araç çekilmiş olacak. Yeni ve modern yolcu motorlarının kullanımını sağlayacağız. Optimize edilmiş yolcu motorlarıyla Adalar’a kesintisiz bir ulaşım gerçekleştirilecek. Her türlü hava ve deniz koşullarında kullanılabilecek küçük kapasiteli yolcu gemileriyle İstanbullulara hizmet edeceğiz. Mevcut 51 hattımıza 7 yeni hat ekleyeceğiz.

İstanbul’a 7 yeni hat

 • Pendik-Ambarlı Ro-Ro Hattı
 • Çengelköy-Ortaköy Hattı
 • Bakırköy-Adalar Hattı
 • Bakırköy-Eminönü Hattı
 • Bakırköy-Kadıköy Hattı
 • Bostancı-Eminönü Hattı
 • Denizköşkler-Eminönü

Metrobüs kapasitesi% 50 artacak

İstanbul’un ulaşımını kolaylaştırmak için metrobüslere düzenleme yapacağız. Yüksek yolcu taşıma ve durak kapasitesi olan, yeni nesil metrobüsler getireceğiz. Sürücüsüz otonom metrobüsler birbirleriyle ve duraklarla haberleşecek. Bu şekilde yeni durak ve araçlarla kapasite artacak. Durak platformlarıyla yolculuğu kolaylaştıracağız. Yeni aktarma merkezleriyle kesintisiz ulaşım sağlayacağız. Yeni nesil metrobüsler elektrikle çalışacak ve böylece sıfır emisyon salınımı olacak. Karbon ayak izi azaltılacak. Metrobüslere güvenli otonom sürüş modeli gelecek. Metrobüsten kaynaklı gürültü sorunları çözülecek. Yeni metrobüs hatlarıyla toplu taşımada %30 hızlanma sağlanacak. Hadımköy- Bahçeşehir-Kozyatağı, Yenikapı-Mahmutbey ve HadımköyBeylikdüzü arasında yeni hatlar kurulacak.

kolay istanbul 5
kolay istanbul 6

Metrobüs kapasitesi%50 artacak

İstanbul’un mevcut 688 km’lik otoyol ağına ek alternatif otoyollar yapacağız. Otoyol trafiğini 4 alternatif otoyolla çözeceğiz. 5. Levent’ten Çatalca Nakkaş’a 37.32km; Çatalca Merkez’den Kırklareli’ye 36.87 km; Çatalca Merkez’den Kınalı’ya 26.5; Pendik’ten Kocaeli’ye 17.43 km’lik alternatif otoyollarla toplamda 118 km otoyol yapacağız. Sarıyer’den Tüyap’a kadar D-100 ve TEM Otoyolu’na alternatif tünellerin 14.2 km’si tamamlandı. Bu tünellerin toplam sayısını 18, uzunluğunu 92.2 km’ye kadar çıkaracağız. 18 tünelin hizmete açılmasıyla birlikte günlük 832 bin lira yakıt tasarrufu, 130 bin lira emisyon tasarrufu sağlanacak.

OTOYOLLAR

İstanbul’un mevcut 688 km’lik otoyol ağına ek alternatif otoyollar geliyor! 5. Levent’ten Çatalca Nakkaş’a 37.32 km otoyol Tem’de Mahmutbey – Hasdal arası trafik sıkışıklığı giderilecek. Transit trafik bu ayrımdan Çerkezköy bağlantısı yapabilecek. Ayrıca Kuzey Marmara Otoyolu’nun Çatalca-Merkez-Kınalı Otoyolu bağlantısı ve Pendik – Kocaeli kesimi tamamlanacak.

TÜNELLER ZİNCİRİ

DOLMABAHÇE SARIYER ve KAĞITHANE – TÜYAP arası tüneller zinciri kuruluyor. 14.2 km yapımı devam eden tünele ek 92.2 km yeni tünel yollar yapılacak. Kağıthane – TÜYAP Tüneli D100 ve TEM’e alternatif bir güzergah olacak. 19 tünelin hizmete açılmasıyla birlikte yıllık 303 milyon yakıt, 48 milyon da emisyon tasarrufu sağlanmış olacak.

Dolmabahçe’den Sarıyer’eBüyükdere’ye alternatif Kağıthane’den Tüyap’aD100 ve TEM’e alternatiftüneller zinciri

kolay istanbul 7
list
list
kolay istanbul 8

İstanbul’un 241 noktasında trafiğe neden olan kavşakları düzenleyeceğiz. Tali yollardan anayola erişim kavşaklarında Akıllı Kavşak sistemine geçeceğiz. Böylece trafikteki gecikme süresi %20;ortalama duruş sayısı %30 azalacak. Ayrıca trafikteki ortalama hız %15; kavşak kapasitesi de %10 artacak.

kolay istanbul 9
kolay istanbul 10

Yeni aktarma merkezleri

 • MEHMET AKİF AKTARMA MERKEZİ
 • MAHMUTBEY AKTARMA MERKEZİ
 • BAHÇEŞEHİR AKTARMA MERKEZİ
 • KAĞITHANE AKTARMA MERKEZİ
 • KAZIMKARABEKİR AKTARMA MERKEZİ
 • BAŞAKŞEHİR AKTARMA MERKEZİ
 • ABDURRAHMAN GAZİ AKTARMA MERKEZİ
 • SAMANDIRA AKTARMA MERKEZİ
 • DUDULLU AKTARMA MERKEZİ
 • TAŞDELEN AKTARMA MERKEZİ
 • KURTKÖY AKTARMA MERKEZİ
 • UZUNÇAYIR AKTARMA MERKEZİ
 • SANAYİ AKTARMA MERKEZİ
 • AVCILAR AKTARMA MERKEZİ
 • YENİBOSNA AKTARMA MERKEZİ
 • ÇOBANÇEŞME AKTARMA MERKEZİ
 • ÇIRPICI AKTARMA MERKEZİ
 • TÜYAP AKTARMA MERKEZİ
 • EDİRNEKAPI AKTARMA MERKEZİ
 • KİRAZLI AKTARMA MERKEZİ

LOJİSTİK MERKEZLER

Ağır Vasıtaları Şehirden Uzaklaştırıyoruz!
İstanbul çeperlerinde oluşturulacak 6 yeni lojistik merkez sayesinde ağır vasıta araçların şehir merkezine girmesi önlenecek. Ticaret alanlarının lojistik ihtiyacı bu merkezlerden karşılanarak şehir içindeki trafik yoğunluğu azaltılacak. Trafikte kamyon-tır gibi araçların seyri azalacak.

YENİ OTOGARLAR

Anadolu Yakası’nda bir, Avrupa Yakası’nda iki olmak üzere şehir çeperinde oluşturulacak üç otogarla otobüslerin şehir merkezine girmeden ulaşım hizmeti vermesini sağlayacağız. Ana arterlerde ve şehir içinde trafikte seyreden araç sayısını azaltacağız. Böylece İstanbul içinde trafik yoğunluğu düşecek.

kolay istanbul 11

İstanbul’da 1086 km uzunluğundaki bisiklet yolunu hizmete açacağız. İstanbul’a kuracağımız, iş merkezlerinden mahallelere kadar uzanan bisiklet yollarıyla vatandaşlarımız hem spor yaparak hem de gezerek işlerine gidebilecek. İşe gitmeyi daha keyifli ve kolay hale getirerek bisikletin, alternatif bir ulaşım aracı olarak kullanımını artıracağız. İstanbul’a en uygun güzergahın kazandırılabilmesi için bisiklet yolları ana planını yapacağız. Bisiklet yollarını toplu taşıma güzergahlarıyla entegre ederek park etme problemlerini kiralama ve paylaşma sistemiyle çözeceğiz. Akıllı bisikletlerin devreye girmesiyle birlikte İstanbul’da bisiklet kullanımı daha kolay hale geldi. Mevcutta 140 duraktaki 1500 bisiklet sayısı, 5 yıl içinde 520 durak ve 10 bin bisiklet sayısına ulaşacak. İster ulaşım ister keyif için olsun güvenle bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak için yol ve durak yatırımları yapılacak.«

 • Bakırköy İDO-Ataköy sahil hattında 4 kilometrelik güzergahta, 3 durak
 • Florya Caddesi üzerinde 3 kilometrelik güzergahta, 3 durak
 • Avcılar sahil hattında 5 kilometrelik güzergahta, 5 durak
 • Küçükçekmece sahil hattında 3 kilometrelik güzergahta, 4 durak
 • Kartal -Soğanlık- Dragos hattında 3 kilometrelik güzergahta, 5 durak
 • Kartal-Pendik-Tuzla sahil hattında 8 kilometrelik güzergahta, 9 durak
 • Kadıköy Bağdat Caddesi hattında 8 kilometrelik güzergahta, 8 durak
 • Kadıköy-Bostancı- Maltepe Şehir Parkı arasında 24 kilometrelik güzergahta, 19 durak
 • Florya-Yeşilköy arasında 5 kilometrelik güzergahta, 6 durak
 • Zeytinburnu Bölgesi ve Topkapı 10.Yıl Caddesi üzerinde 44 kilometrelik güzergahta, 45 durak
 • Karaköy-Sarıyer arasında 26 kilometrelik güzergahta, 21 durak
 • Bakırköy-Yenikapı arası 8 kilometrelik güzergahta, 11 durak
 • Taşhan Kavşağı-Çırpıcı Parkı arasında 3 kilometrelik güzergahta, 3 durak
kolay istanbul 12

Adalar’a elektrikli faytonla İstanbulluların ve Adalar sakinlerinin en önemli gündem maddeleri ve şikayetlerinden birisi olan faytonlarla ilgili huzursuzluğa son vereceğiz. İstanbul’un gözbebeği Adalar’› da mevcut faytonların çevreye yaydığı rahatsızlığı giderebilmek, atların sağlıksız çalışma koşullarını ortadan kaldırmak, Ada sakinleri, yerli ve yabancı turistlere daha modern daha güvenli bir hizmet sunmak amacıyla çözüm getiriyoruz. İstanbulluların yaşam kalitesini yükseltmek için 274 adet elektrikli fayton Adalar’da devreye alınacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yönetiminde, sınırlı sayıda “Nostaljik Fayton” da ada sokaklarında olacak.

kolay istanbul 13

İstanbulluların daha kolay seyahat edebilmeleri için onlara bir Ulaşım Asistanı sağlayacağız. İnternetten, telefon ve tabletlere indirecekleri mobil uygulamalardan ulaşabilecekleri asistan sayesinde vatandaşlarımız istedikleri yere rahatça gidebilecek. Ulaşım Asistanı’yla, en ucuz ve en kısa ulaşım vasıtasını belirleyebilecekler.

kolay istanbul 14

İstanbul Boğazı’nın güvenliğini sağlayacak ve deniz taşımacılığında ülkemizin konumunu güçlendirecek olan Kanal;45 km uzunluğunda bir su yolu olarak açılacak. Boğazdan geçen gemilerin %99’unun geçebileceği kanal için tüm teknik etüd, çevre etki analizleri hazırlandı. Küresel güç olma yolunda ülkemizin gücüne güç katacak Kanal İstanbul projesi merkezi hükümetimizle birlikte hayata geçirilecektir.

PROJELERİMİZİ TAMAMLADIĞIMIZDA - 2023

kolay istanbul 15

2023’E KADAR HİÇBİR ŞEY YAPILMAMASI DURUMUNDA

kolay istanbul 16

TOPLU TAŞIMA YOLCULUKLARI

kolay istanbul 17
kolay istanbul 18